Ukratko o projektu
CO-GREEN europski je projekt započet u prosincu 2022. s ciljem uključivanja lokalnih zajednica u zajedničko osmišljavanje i provedbu održivih praksi koje slijede vrijednosti Europskog zelenog plana. U središtu projekta je lokalno stanovništvo i zajednice budući je njihova predanost ključna za poticanje zajednica u razvoju i usvajanju izvedivih i održivih ‘zelenih’ mjera i iz tog razloga predstavljaju preduvjet za uspjeh sadašnjih i budućih zelenih i održivih strategija.
Zahvaljujući potpori lokalnih “aktivatora zajednice”, procesi sudjelovanja će se razviti i ojačati u različitim zajednicama u Poljskoj, Italiji, Grčkoj i Hrvatskoj gdje i djeluju partneri na projektu.
Ciljevi projekta
1) Podržati promjenu paradigme u pogledu održivog razvoja, promičući ideje osnaživanja i samodostatnosti, međusobne povezanosti i odgovornosti u stvaranju alternativnih rješenja za koncepte potražnje, proizvodnje, potrošnje i zatvorenih granica.
2) Promicati, posebice u ruralnim zajednicama, razvoj svijesti zajednice o ključnim temama i pitanjima predloženim Zelenim planom i, u pozadini, ciljevima održivog razvoja. Ruralne zajednice su one zajednice koje se ne nalaze u urbanim središtima i koje nisu izravno uključene u lokalne / regionalne procese donošenja odluka o zelenim politikama kako bi iz pasivnih primatelja preuzeli uloge aktivnih sudionika zelenih politika.
3) Potaknuti dionike (organizacije i pojedince) da postanu aktivni akteri procesa društvenih inovacija u njihovim zajednicama, jačajući partnerske odnose između pojedinaca i organizacija koji surađuju na zajedničkim zelenim pitanjima.
4) Unaprjeđivanje metodologija koje se koriste u radu unutar zajednica. Jedan od ciljeva projekta je pregovaranje, podrška i poboljšanje postojećih metoda i pristupa koji se prakticiraju u razvoju zajednice. Projekt je usredotočen na odnos između institucija i lokalnih aktera i njihovim ulogama u suočavanju sa suvremenim izazovima povezanima s ciljevima održivog razvoja. To zahtijeva nove i inovativne pristupe koji povezuju lokalne lidere i bave se specifičnostima i ograničenjima lokalnih zajednica..
Projekt je razvijen uzimajući u obzir niz općih potreba i potreba specifičnih za kontekst, koje smatraju uključenost lokalnih zajednica preduvjetom za uspjeh sadašnjih i budućih zelenih i održivih strategija. U nastavku slijedi kronološki pregled nisa projektnih aktivnosti, kao i poveznice na vijesti održanih na kojima možete saznati više o postignutim rezultatima te se uključiti u one koje slijede.
Projektne aktivnosti
- UVODNI WEBINARI ZA ZAJEDNIČKO OSMIŠLJAVANJE OKVIRA ZA LOKALNE PARTICIPATIVNE AKCIJE
- Međunarodni webinari za umrežavanje i osnaživanje dionika u lokalnih zajednici u svrhu uspostavljanja okvira za socijalne inovacije lokalnih “CO-GREEN” aktivatora u području zelene tranzicije (online, 17.1. / 23.1.2023.; D 1.1.)
2. RAZVOJ, PROVEDBA I PREDSTAVLJANJE JAVNOSTI METODOLOŠKOG OKVIRA ZA “ZELENE” AKCIJE
- Međunarodna istraživačka radionica za razvoj zajedničke CO-GREEN metodologije (Varšava, 31.1.-1.2.2023.; D 2.2)
- Javno predstavljanje osmišljenog metodološkog okvira relevantnim dionicima i fokus grupa s relevantnim dionicima u svrhu prikupljavanja povratnih informacija o postavljenoj metodologiji (Drenova, 29. ožujka 2023.; D 2.1)
- CO-GREEN metodološki elementi rada s lokalnim “zelenim” aktivatorima (D 1.1)
3. PRIPREMA ZAJEDNICE ZA LOKALNE “ZELENE” AKCIJE
- Treći međunarodni “CO-GREEN” webinar fokusiran na rezultate dosadašnjih mapiranja u okviru projekta (online, 26. lipnja 2023.; D3.1.)
4. DUGOROČNO PARTICIPATIVNO MAPIRANJE “ZELENIH” DIONIKA
- Radionica s ciljem prikupljanja mišljenja relevatnih dionika važnih za razvoj lokalnih “co-green” aktivnosti (Lisina, 3. lipnja 2023.;D4.1)
- Mapiranje relevatnih dionika u području zelene tranzicije kao i sfere njihova utjecaja (brainstorming sesije ili fokus grupa s lokalnim organizacijama) uz popratnu analizu i vizualni prikaz (Krk, 27. rujna 2023.; D4.1)
- Izrada smjernica za mapiranje i angažiranje lokalnih dionika s kriterijima za odabir trenera i CO-GREEN lokalnih aktivatora (D4.1)
- Odabir trenera koji će sudjelovati u međunarodnoj školi, a potom podučavati lokalne aktivatore (D4.1)
5. OSNAŽIVANJE VEZA U ZAJEDNICI ZA UKLJUČIVANJE U LOKALNE RASPRAVE O ZAJEDNIČKOJ “ZELENOJ BUDUĆNOSTI (srpanj – listopad 2023.)
- Radionice o vizijama (lokalnih) budućnosti za raspravu o rezultatima istraživanja i izradu plana za provedbu participativnih procesa na lokalnoj razini: (Lisina, 3. lipnja), Krk, 27. rujna 2023.; D5.1)
- Fokus grupe s relevantnim dionicima u zajednici o zajedničkoj percepciji prioritetnih zelenih problemima u Primorsko-goranskoj županiji (Krk, 27. rujna 2023.; D5.1)
- Intervju o vizijama zelene budućnosti s uključenim relevantnim dionicima u zajednici (D5.1)
6. MEĐUNARODNI WEBINAR:OD LOKALNE DO MEĐUNARODNE RAZINE (15. studenog 2023.)
- Četverosatni webinar okupio je projektni tim svih partnerskih organizacija kao i lokalne sudionike, na kojem su se predstavili postignuti rezultati te razmijenile dobre prakse i ideje. (D6.1)
7. OSMIŠLJAVANJE TRENINGA (srpanj – studeni 2023.)
- Radionice s lokalnim stručnjacima za osmišljavanje “CO-GREEN” treninga za trenere (D7.1)
- Dvodnevna radionica za dizajniranje treninga za trenere (Rim, listopad 2023.) (D7.1)
- Izrađen kurikulum treninga za trenere / međunarodna škola (D7.1)
8. MEĐUNARODNA ŠKOLA “CO-GREEN” (Grčka, studeni 2023.)
- Četvrerodnevni međunarodni trening kojim će se educirati treneri koji će stečeno znanje prenijeti na lokalnom treningu za “CO-GREEN” aktivatore. (D8.1)
- Nacionalni trening za CO-GREEN trenere (prosinac 2023.)
9. KAMPANJA ZA ODABIR LOKALNIH “CO-GREEN” AKTIVATORA (kolovoz – prosinac 2023.)
- Lokalni javni sastanci i susreti s dionicima – aktivistima, studentima, umirovljenicima te zainteresiranom javnosti općenito radi odabira 15 “CO-GREEN” aktivatora. (D9.1)
10. TRENING ZA LOKALNE “CO-GREEN” AKTIVATORE (siječanj – ožujak 2024.)
- Edukacijski program u trajanju od ukupno 40 sati koji se sastoji od 20 sati provedenih u sudjelovanju na seminaru te praktičnom dijelu kroz participativne i iskustvene događaje. Ostalih 20 sati provest će se u aktivnostima izgradnje zajednice uz kontinuiranu podršku trenera i mentora. (D10.1)
11. INICIRANJE LOKALNIH “CO-GREEN” AKCIJA (travanj – rujan 2024.)
- Lokalni aktivatori putem interaktivnih metoda motiviraju zajednicu i uključuju zainteresirane dionike u procese osmišljavanja inovativnih akcija kao njihova odgovora na prepoznate probleme na lokalnoj razini kroz: radionice za građane, seminare, sastanke s ciljem razmjene iskustava, ideja i odabira prioriteta koje je nužno adresirati lokalnim akcijama – tzv. citizens laboratory (D11.1, D11.2)
12. MEĐUNARODNI SEMINAR (Hrvatska, rujan 2024.)
- Dvodnevni međunarodni seminar s ciljem razmijene iskustava među projektnim partnerima, trenerima, ključnim dionicima i predstavnicima lokalnih zajednica. ((D12.1)
13. PARTICIPATIVNA EVALUACIJA CO-GREEN LOKALNIH AKCIJA (kolovoz – studeni 2024.)
- Istraživanje s ciljem kvalitativne i kvantitaitvne analize realiziranih lokalnih akcija među uključenim sudionicima koju prati
- Rasprava o dobivenim rezultatima kroz interaktivu radionicu s uključenim sudionicima (D13.1)
14. EVALUACIJSKI WEBINAR (online, studeni 2024.)
- Sudinici uključeni u aktivnosti na lokalnoj razini susrest će se s trenerima i CO-GREEN aktivatorima na 4-satnom međunarodnom webinaru kako bi razmijenili iskustva i potaknuli vršnjačko učenje o zajednicama u partnerskim zemljama. (D14.1)
15. CO-GREEN ZAJEDNICE KOMUNICIRAJU S JAVNOSTI (prosinac 2022. – studeni 2024.)
- Najava početka projekta – press konferencija (Opatija, 10. veljače 2023.: D15.1)
- Uvodna radionica sa zainteresiranim dionicima u zajednici s ciljem uključivanja u donošenje odluka o diseminacijskim kanalima i najprikladnijoj komunikacijskoj strategiji prema medijima u okviru projekta (Drenova, 29. ožujka 2023.;D15.1)
- Dva okrugla stola ili slična javna okupljanja s ciljem uključivanja zainteresirane javnosti u izradu lokalnog akcijskog plana za daljnju provedbu nakon završetka projekta (D15.1)
16. ZAVRŠNA KONFERENCIJA (Poljska, prosinac 2024.)
- Jednodnevnom konferencijom u prostoru Sveučilišta u Torunu obilježit će se završetak projekta na kojem će se predstaviti rezultati postignuti u okviru projekta, projektni timovi svih partnera, lokalni treneri i predstavnici “CO-GREEN” aktivatora iznijeti svoja iskustva sudjelovanja, a svi zajedno potaknuti raspravu o mogućim budućim razvojnim putovima, kao i promicati suradnje i partnerstva na lokalnoj i međunarodnoj razini oko tema zelene tranzicije i socijalne pravde. (D16.1)
Partneri
Za provedbu projekta u Hrvatskoj zaduženi su Udruga Žmergo i Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, u Italiji Udruga Forum Terzo Settore zajedno sa Sveučilištem Tor Vergata iz Rima, u Poljskoj Udruga CAL, Fakultet društvenih znanosti i filozofije Sveučilišta Nikola Kopernik iz Toruńa te Institut za sociologiju, dok su u Grčkoj partneri udruga Euracademy i Općina Karditsa.
Financiranje
Projekt je financiran sredstvima Europske unije u iznosu od 414.313,00 €, a dijelom je programa CERV (Citizens, equality, rights and values), odnosno, “Građani, jednakost, prava i vrijednosti” pokrenut od strane Europske komisije 2021. godine, a koji će biti aktivan do 2027. godine.